PRIVATE COOKING LESSONS AND IN-HOME COOKING PARTIES 
For Adults, Teens, and Children

Cooking up beignets for Fat Tuesday! 

Future chefs of America making homemade pasta from scratch. 

hands-on private cooking lessons
$85.00 per person + groceries

What better way to treat yourself or someone special with the gift of a hands-on private cooking class. A Class runs approximately 2 1/2 hours. The price of your lesson includes menu planning and recipe packets as well as learning all the basic techniques and knife skills that will make you a confident and creative cook. Whether it's learning what ingredients go together to create a fabulous meal, or learning how to make the flakiest pie crust or crusty baguette. Let's cook, bake, and break bread together.  

 

hands-on cooking parties
4 person minimum
$85.00 per person + groceries

A hands-on cooking class party is such a fun way to get together with friends and family. Whether it's girls night out, a group of friends, or co-workers looking to team-build, cooking together is a fun and exciting way to spend an evening. And trust me, you will leave my class having learned and laughed a lot! We will cook a three-course meal that you will enjoy at the end of class. Classes are approximately 2 1/2 hours, and everyone will receive a recipe packet at the end of the class. 

Junior Chefs Birthday Cooking Parties

Ages 5 - 12

 minimum 8 children

$45.00 per child + groceries

Kids will love learning to cook from scratch. From pasta and pizza to cookies, cake, homemade ice cream and more. Recipe packets, disposable chef's hats and aprons included. 

 
nanny/housekeeper
cooking classes
3 classes - $900.00 + groceries
      Classes are approximately 4 hours 

Hands-on cooking classes will give your nanny or housekeeper the skills needed to cook nutritious, delicious, and healthy meals for your family.

 

Classes are about 4 hours and cover all the basic skills and cooking techniques. I will teach a style of cooking, cuisine, or specified diet on request. Recipe packets are provided with each class.

 

Groceries can be ordered and delivered before class begins or, for an additional fee, I will shop with your housekeeper or nanny to familiarize them with what to look for at the market – what’s fresh and in season. They will learn how plan meals using the freshest meats and produce.